The Beacon Hospital All-Ireland Football 7s Series was held on Saturday 23rd July.

See Full Fixtures

The All-Ireland Football 7s has been a key event in the football calendar for nearly 50 years and is the second weekend in the month of national 7s competitions. Reigning champions Kilmacud Crokes had a strong showing on the day, but it was no match for Skryne who took the spoils by beating Mountbellew in the final.

7 Series Header-5.jpg

Beacon Hospital All-Ireland 7s Series Football


Saturday 23rd July

HURLING                      FOOTBALL
Beacon Hospital All Ireland 7s Series Football Logo.png

ABOUT THE FOOTBALL 7s

The All-Ireland Football 7’s has been a key event in the football calendar for nearly 50 years and is the second weekend in the month of national 7’s competitions. Football was the first All-Ireland 7’s event hosted at Kilmacud Crokes with UCD winning the inaugural competition in 1973. Since then the competition has grown on a national level with several clubs specialising in the 7’s format with the likes of Corofin of Co. Galway, St. Galls of Co. Antrim and Bryansford of Co. Down among multiple winners of the competition. 

 

This year’s competition saw 32 clubs from around the country competing for the coveted “third” All-Ireland.

Andrew McGowan at the Beacon Hospital All-Ireland Football 7s Series Launch

CONTACT

‬Feel free to reach out to our Football Organiser.

Tel: 087 2317255     Email: rmramurray@gmail.com

Kilmacud Crokes Pitch_edited.jpg

PITCHES

Kilmacud Crokes is delighted to host the

2022 Beacon Hospital All-Ireland 7s Series. 

2022 FIXTURES

 

Mountbellew Moylough

St Annes

Kilmacud Crokes 1

Erne Gaels

Clonduff

Salthill Knocknacarra

Ballymun Kickhams

St Sylvesters

Bryansford

Ballyboden St Endas

St Pats Wicklow

Dungannon Clarkes

St Galls

Aughnamullen Sarsfields

Templeogue Synge Street

St Columba

Group E
Silver Park

Ballinteer St Johns

Skryne

Kilmacud Crokes 2

Steelstown

Carryduff

Fingal Ravens

Blessington

O'Tooles

Group A - Glenalbyn

11:00

11:00

12:00

12:00

13:00

13:00

Mountbellew Moylough

Kilmacud Crokes 1

Mountbellew Moylough

Kilmacud Crokes 1

Mountbellew Moylough

Erne Gaels

St Annes

Erne Gaels

Erne Gaels

St Annes

Kilmacud Crokes 1

St Annes

Group B - Glenalbyn

11:30

11:30

12:30

12:30

13:30

13:30

Clonduff

St Sylvesters

Clonduff

Salthill Knocknacarra

Clonduff

Salthill Knocknacarra

Salthill Knocknacarra

Ballymun Kickhams

St Sylvesters

Ballymun Kickhams

Ballymun Kickhams

St Sylvesters

Group C - Silver Park 

11:00

11:00

12:00

12:00

13:00

13:00

Bryansford

St Pats Wicklow

Bryansford

Ballyboden St Endas

Bryansford

St Pats Wicklow

Ballyboden St Endas

Dungannon Clarkes

St Pats Wicklow

Dungannon Clarkes

Dungannon Clarkes

Ballyboden St Endas

Group D - Silver Park 

11:00

11:00

12:00

12:00

13:00

13:00

St Galls

St Columba

St Galls

Aughnamullen Sarsfields

St Galls

St Columba

Aughnamullen Sarsfields

Templeogue Synge Street

St Columba

Templeogue Synge Street

Templeogue Synge Street

Aughnamullen Sarsfields

Group E - Silver Park 

11:30

11:30

12:30

12:30

13:30

13:30

Ballinteer St Johns

Kilmacud Crokes 2

Ballinteer St Johns

Skryne

Ballinteer St Johns

Skryne

Skryne

Steelstown

Kilmacud Crokes 2

Steelstown

Steelstown

Kilmacud Crokes 2

Group F - Silver Park 

11:30

11:30

12:30

12:30

13:30

13:30

Carryduff

Blessington

Carryduff

Blessington

Carryduff

Fingal Ravens

Fingal Ravens

O'Tooles

O'Tooles

Fingal Ravens

Blessington

O'Tooles

Quarter Finals

Glenalbyn

15:00

15:00

Mountbellew Moylough

Clonduff

Dungannon Clarkes

St Columba

15:30

15:30

Skryne

Blessington

Erne Gaels

Ballyboden St Endas

Semi Finals

Glenalbyn

17:00

17:00

Mountbellew Moylough

Skryne

St Columba

Blessington

Final

18:15

Glenalbyn

Mountbellew Moylough

Skryne

vs